KADINLARLA YENİ BİR DÜNYA YAZMAK

PANEL1 - KARE ARKA
HakkındaPanel 1Fotoğraflar

“KADINLARLA YENİ BİR DÜNYA YAZMAK”

PANEL SERİSİ

DOT’un 2017/18 Tiyatro Sezonunda sahnelediği Zinnie Harris’in yazdığı ve Murat Daltaban’ın yönettiği ŞAFAKTA BULUŞ BENİMLE oyunundan yola çıkarak, KADINLARLA YENİ BİR DÜNYA YAZMAK isimli bir seri panel gerçekleştirilecektir.

Paneller DotKanyonda mekanında, Kanyon ve DOT ev sahipliğinde yapılmaktadır.

Üst başlığı KADINLARLA YENİ BİR DÜNYA YAZMAK olan panel serisinde, tiyatroda kadın, kadın hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, tiyatroda kadın kahramanların temsili, temaları çerçevesinde konuşmalar planlanmaktadır.

Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ve ayda bir kez yapılması planlanan paneller, oyun yazarı ve toplumsal cinsiyet eşitliği danışmanı ve aynı zamanda oyunun dramaturgu Ebru Nihan Celkan tarafından hazırlanmıştır.

“TİYATROYA KADIN KAHRAMANLAR YAZMAK”

ZINNIE HARRİS, AYŞE GÜL ALTINAY ve EBRU NİHAN CELKAN

3 ŞUBAT Cumartesi

Panelde, Türkiye ve İskoçya’da kadın oyun yazarları ve kadın yönetmenlerin üretimlerinden ve açtıkları alandan başlayarak, tiyatroda kadınların varlığının yıllar boyunca nasıl değiştiği, yazarların tiyatro için “kadın kahramanlar” yazma yolculuğu ve Şafakta Buluş Benimle oyunundaki kadın karakterlerin özel detayları çerçevesinde bir konuşma gerçekleşmiştir.

ŞAFAKTA BULUŞ BENİMLE (MEET ME AT DAWN) oyunumuzu izlemek ve panele katılmak için İskoçya’dan gelen oyun yazarımız ZINNIE HARRIS, Edinburgh’ta yaşamaktadır ve

The University of St Andrews’de Oyun ve Senaryo Yazarı Profesörüdür. Oyun ve Senaryo yazarlığının yanı sıra yönetmenlik de yapan Zinnie Harris, yazar ve yönetmen olarak birçok ödül kazanmıştır.

Royal Court, The Royal Shakespeare Company ve The Royal National Theatre tiyatrolarının resmi anlaşmalı oyun yazarlarından olan olan Zinnie Harris, 2015 yılından itibaren Edinburgh Traverse Theatre’da Associate Director olarak görev almaktadır.

Diğer konuşmacımız, (Professor of Anthropology) AYŞE GÜL ALTINAY Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları

Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender- Sabancı University Gender and Women’s Studies Center Of Excellence) direktörüdür. Kendisi antropoloji, kültürel çalışmalar ve toplumsal cinsiyet üzerine dersler vermektedir.

Panelleri hazırlayan ve konuşmacı olarak her panelde yer alacak olan EBRU NİHAN CELKAN oyun yazarı ve dramaturgluğunun yanı sıra, Koç Holding, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi, TÜSİAD, Vodafone, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı kurumlarına Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kültürel Çeşitlilik alanlarında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Celkan, Sabancı Üniversitesi’nin lise öğretmenlerinin toplumsal cinsiyet farkındalığını arttırmaya yönelik “Mor Sertifika” programının ve Kadın Çalışmaları bölümünün “Cins Adımlar: Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Turları” programının performatif hikaye yazımı ve anlatıcılığı atölyelerinin eğitmenlerindendir.